همه چیز درباره صرافی بایننس

صرافی بایننس که بزرگ‌ترین صرافی و سازمان مالی جهان است که سریع‌ترین رشد را دارد، دفتر مرکزی یا آدرس رسمی ندارد. جالب است بدانید که بایننس در کشورهایی که در آن فعالیت می‌کند مجوز ندارد و مدیر اجرایی آن تا همین اواخر به سؤالات مربوط به موقعیت مکانی خود پاسخ نمی‌داد.

بایننس که چهار سال پیش شروع به کار کرد، غول صرافی است که بر روی دنیای ارزهای دیجیتال، از جمله بازار ارزهای دیجیتال بورس‌های لندن، نیویورک و هنگ کنگ، حکومت می‌کند. به گفته ارائه دهنده داده CryptoCompare، بایننس هر روز به مجموع معامله‌ای به ارزش 76 میلیارد دلار می‌رسد.

آینده بایننس و رمزارزها

با این حال، سال‌های رشد بدون محدودیت و کنترل‌نشده برای به ویژه بایننس و به طور کلی صنعت کریپتو، در حال پایان است.

قانون‌گذاران مالی بشدت نگران رشد سریع دارایی‌های دیجیتال هستند که تا همین اواخر کسی توجه خاصی به آن‌ها نمی‌کرد. میزان این رشد آنقدر زیاد است که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد جهانی اثر می‌گذارد.

در یک سخنرانی در ماه اکتبر، جان کانلیف، مقامی در بانک انگلستان، بحران سال 2008 را مطرح کرد و در مورد کریپتو گفت:

«وقتی چیزی در سیستم مالی بسیار سریع و در فضایی عمدتاً غیرقابل تنظیم رشد می‌کند، مقامات ثبات مالی باید به این بازارها توجه ویژه‌ای نشان دهند.»

صرافی بایننس

آیا فعالیت بایننس قانونی است؟

Binance بیشترین توجه نظارتی را به خود جلب کرده است. مقامات مختلف در ده‌ها کشور در ماه‌های اخیر به کاربران هشدار داده‌اند که صرافی بایننس ثبت نشده یا مجاز به ارائه خدمات در کشورهای مختلف نیست.

به گفته مدیران سابق، کمیسیون بورس و اوراق بهادار در حال بررسی نحوه انجام تجارت بایننس در ایالات متحده است. بیشتر معاملات رمزارزی در امریکا در صرافی بایننس انجام می‌شود. به گفته یکی از مدیران، SEC فهرستی از اطلاعات را از شعبه ایالات متحده بایننس، از جمله نحوه ارتباط آن با سازمان جهانی درخواست کرده است. یکی از مدیران سابق گفت در همین حال، وزارت دادگستری در حال بررسی است که آیا بایننس به پولشویی کمک کرده است یا خیر. بلومبرگ قبلاً تحقیقات وزارت دادگستری را گزارش کرده بود. SEC و DOJ از اظهار نظر خودداری کردند.

بازار بایننس در آمریکا

بازار آمریکا برای صرافی بایننس آنقدر سودآور بوده که مدیر آن امیدوار است تا چند سال دیگر شعبه‌های آمریکایی خود را در اختیار عموم بگذارد. یک قانون‌گذار مالی سابق که برای ایجاد تجارت آمریکایی بایننس به نام Binance.US استخدام شده بود، تنها سه ماه پس از این کار در ماه آگوست استعفا داد.

برخی از مدیران سابق صرافی بایننس گفتند که نگران این هستند که مرکز کنترل داده‌های صرافی ایالات متحده توسط کدگذاران در چین، جایی که شرکت تأسیس شده است، باشد. آن‌ها با اشاره به تلاش‌های دولت ترامپ برای ممنوع کردن پلتفرم رسانه‌های اجتماعی به دلیل نگرانی‌هایی که دولت چین بالقوه به داده‌های مشتریانش در دسترس است، گفت که این موضوع پتانسیل ایجاد مشکلی مشابه TikTok را ایجاد کرد. TikTok آن را رد کرد.

رمزارزها و قانونگذاری

بنیانگذار و مدیر اجرایی بایننس، چانگ پنگ ژائو، در مصاحبه‌ای گفت که صرافی باید مطابق با قانون باشد. او گفت که این شامل دریافت مجوزهای مناسب نیز می‌شود.

او گفت: «ما یک تجارت بسیار قانونی را اداره می‌کنیم، که به سرعت رشد کرده است زیرا کاربران به آن اعتماد دارند. اگر امروز به پذیرش ارزهای دیجیتال در سراسر جهان نگاه کنید، می‌بینید که فقط 2 درصد از جمعیت کل جهان رمزارزها را پذیرفته‌اند. برای جذب آن 98 درصد از مردم، ما نیاز به قانون داریم.»

آقای ژائو گفت بایننس در حال راه‌اندازی دفاتر محلی و یک دفتر مرکزی است. او قبلا باور داشت که نیازی به راه‌اندازی دفتر ندارد اما اگر قرار است طبق قانون پیش برود، باید این کارها را انجام دهد. بایننس از ماه اگوست، تایید هویت را در سایت خود اجباری کرده است تا از انجام تراکنش های غیر قانونی جلوگیری کند.

نمایندگان Binance و Binance.US، که بنظر شرکت‌های جداگانه‌ای می‌رسند، از اظهار نظر در مورد تحقیقات SEC و DOJ خودداری کردند. جسیکا جونگ، سخنگوی بایننس، گفت: «ما رویکردی مشترک در کار با قانون‌گذاران در سراسر جهان داریم و تعهدات خود را در زمینه انطباق جدی می‌گیریم. همانطور که بایننس توسعه یافت، تجارت و مقررات ارزهای دیجیتال هم در حال توسعه است و بالعکس.»

سخنگوی Binance.US، متیو میلر، گفت: «ما از پروتکل‌های امنیتی قوی برای اطمینان از اینکه می‌توان به داده‌ها فقط برای تحقق نیازهای مشتری، بهبود عملکرد یا اهداف الزامات نظارتی دسترسی داشت. تمام اطلاعات مشتریان ایالات متحده در سرورهای ایالات متحده ذخیره می‌شوند.»

ناظرین بر صرافی بایننس

چه کسی بر بایننس نظارت می‌کند؟

عدم وجود مکان ثابت برای بایننس، قانون‌گذاران را گیج کرده است. زیرا آن‌ها نمی‌دانند چه کسی مسئول نظارت بر اطلاعات است. شرکت مادر Binance Holdings Ltd در جزایر کیمن ثبت شده است. طبق گفته قانون‌گذار مالی جزایر کیمن، بایننس ثبت‌نام یا مجوز فعالیت یک صرافی ارزهای دیجیتال از این کشور را ندارد. خانم یونگ گفته است بایننس تراکنش‌ها را از آنجا اداره نمی‌کند.

با این حال، تا سپتامبر، وب‌سایت Binance در استرالیا می‌گفت که Binance Holdings نهادی است که خدمات مبادله ارزهای دیجیتال را برای کاربران استرالیایی ارائه می‌کند. خانم یونگ آن را صرفا «یک خطای اداری» خواند.

ارزش بایننس چقدر است؟

آقای ژائو گفت که بایننس 3000 کارمند در سراسر جهان دارد. به گفته مدیران سابق، بر اساس حجم معاملات و کارمزد تراکنش‌هایی که دریافت می‌کند اگر بایننس شرکتی عمومی بود، هم اکنون می‌توانست بالغ بر میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

این باعث می‌شود آقای ژائو بسیار ثروتمند شود. او بزرگ‌ترین سهامدار بایننس است.

او شخصی بسیار محبوب در دنیای رمزنگاری است، 3.9 میلیون دنبال کننده در توییتر دارد. در توییتر او را به دو حرف اول نامش CZ می‌شناسند. به گفته خانم جونگ، سخنگوی Binance، کارکنان امنیتی شرکت در گذشته به او و سایر مدیران گفته بودند که از پاسخ دادن به سؤالات مربوط به مکان خود خودداری کنند.

او گفت که آقای ژائو اخیراً در مورد مکان خود شفاف بوده است و دو سال گذشته را تحت شرایط همه گیری در سنگاپور گذرانده است. به گفته یکی از آشنایان، او با یک اسکوتر برقی به جلسات می‌رود.

چانگ پنگ ژائو کیست؟

او گفت که آقای ژائو، 44 ساله، در چین به دنیا آمد و در 12 سالگی به همراه والدینش به کانادا نقل مکان کرد. پس از تحصیل در علوم کامپیوتر، او در توکیو و نیویورک در شرکت‌های مالی از جمله بلومبرگ LP کار کرد، جایی که نرم‌افزاری را برای معاملات آتی توسعه داد.

او گفت که او اولین بار در سال 2013 در یک بازی پوکر در شانگهای درباره بیت کوین شنید. سکه‌های دیجیتال که توسط برنامه‌های کامپیوتری ضرب می‌شدند، چند سالی بود که وجود داشت. آنها فاقد ارزش ارزهای صادر شده توسط دولت بودند، اما طرفدارانی را در میان افراد باهوش کامپیوتر، از جمله کسانی که پس از بحران سال 2008 از سیستم مالی ناراضی بودند، جذب کردند.

تجارت برای آنها دشوار بود. پلتفرم‌های کمی برای معاملات وجود داشت. قیمت‌ رمزارز به‌طور آشکاری نوسان داشت. هک صرافی‌هایی مانند کوه Mt. Gox اعتماد را تضعیف کرد.

آقای ژائو مجذوب ایده یک ارز غیرمتمرکز شده بود که می‌توان آن را در هر جایی بدون بانک یا بوروکراسی استفاده کرد. او در این مصاحبه گفت: «ما می‌توانیم از این فناوری برای افزایش آزادی پول برای مردم در سراسر جهان استفاده کنیم.»

بایننس چگونه به وجود امد؟

چانگ پنگ ژائو آپارتمان خود در شانگهای را به بیت کوین فروخت و برای چندین استارت آپ کریپتو کار کرد. او با گروهی از برنامه نویسان دیگر، بایننس را در سال 2017 راه اندازی کرد.

در ابتدا بر تجارت بیت کوین و چندین شاخه مختلف متمرکز بود، اما به کاربران اجازه نمی‌داد که سکه‌های دیجیتال را با ارزهای اصلی مبادله کنند. آقای ژائو گفت که وقتی شروع به کار کرد، به هیچ حساب بانکی و دفتر مرکزی نیاز نداشت.

بایننس 9 زبان را به وب سایت خود اضافه کرد تا در مقابل رقبای خود که فقط از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند متمایز شود. پلتفرمی را توسعه داد که چندین معامله‌گر گفتند استفاده از آن آسان است.

بایننس در ژوئیه 2017 در عرضه اولیه سکه دیجیتال خود به نام BNB، پانزده میلیون دلار جمع آوری کرد. دیگر سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال در چین به طور مستقل معامله می کردند.

توسعه صرافی بایننس

توسعه صرافی بایننس

کاربران از سراسر جهان، از جمله کشورهایی با سیستم‌های مالی کمتر توسعه یافته مانند آفریقای جنوبی، روسیه و هند شروع به استفاده از صراف بایننس. بایننس در عرض شش ماه تبدیل به بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال شد و به همان سرعت با مقامات رسمی با مشکل مواجه شد. دو ماه پس از آغاز فعالیت در خارج از شانگهای در تابستان 2017، دولت چین ممنوعیت مبادلات رمزنگاری را صادر کرد، زیرا از ترس استفاده از آنها برای انتقال غیرقانونی پول به خارج از کشور استفاده می‌شود.

آقای ژائو در یک کنفرانس فناوری مجازی گفت که تیم بایننس متشکل از 30 نفر، دور هم جمع شده و به ژاپن نقل مکان کردند. در سال 2018، سازمان قانون‌گذاری مالی ژاپن به این شرکت در مورد انجام معاملات برای ساکنان، بدون داشتن مجوز برای انجام این کار هشدار داد.

پس از آن، بایننس تصمیم گرفت که همه کارمندانش را در یک مکان خاص مستقر نکند. آقای ژائو گفت که کارکنان بایننس در سراسر جهان پراکنده هستند و از خانه کار می‌کنند.

Aija Lejnice، یک وکیل مستقر در پاریس که به نمایندگی از گروهی از معامله‌گران که در تلاش برای بازیابی پولی هستند که می‌گویند که در زمان از کار افتادن وب سایت معاملاتی Binance در ماه می، از دست داده‌اند، گفت:

«به نظر می‌رسد صرافی بایننس همه جا است و هنوز هیچ جا نیست.»

بایننس از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کرد، اما قبلاً گفته بود که اقدامات فوری برای تعامل با کاربران آسیب دیده از قطع برق انجام داده است. بایننس برای «کسانی که ضررهای معاملاتی واقعی را تجربه کرده‌اند» غرامت پرداخت کرده است.

همانطور که علاقمندان سکه‌های دیجیتال جدید می‌گویند، بایننس پیشنهادات تجاری بیشتری نسبت به بسیاری از صرافی‌های دیگر را دارد. این معاملات شامل معاملات توکن برای حمایت از باشگاه‌های فوتبال اروپایی و دوج کوین که یک ارز جعلی بود هم میشد.

برخلاف بازار بورس، که هر شرکت برای معامله سهام خود باید در هر حوزه قضایی تاییدیه نظارتی دریافت کنند، بایننس از طریق یک پلتفرم معاملاتی، Binance.com، که ادعا می‌کرد در هیچ کشوری پایگاه اصلی ندارد، گسترش یافت. طبق داده‌های گردآوری شده توسط شرکت تحقیقاتی The Block در سال 2019، یک سال پس از اینکه سازمان قانون‌گذاری ژاپن هشداری به Binance داد، این پلتفرم همچنان ترافیک ورودی از طرف کاربران ژاپنی داشت. خانم یونگ، سخنگوی بایننس، از اظهار نظر خودداری کرد.

بایننس از چه راه های دیگری کسب درآمد می‌کند؟

بایننس شروع به ارائه محصولات مشتق شده مرتبط با سکه‌های رمزنگاری کرد. تنها با سپرده گذاری 80 سنت، مشتری می‌تواند معادل 100 دلار بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگری معامله کند. بایننس از آن زمان این پیشنهادات را محدود کرده است.

در سال 2019، بایننس به مشتریان اجازه داد تا ارزهای رمزنگاری شده را با پول سنتی مانند دلار مبادله کنند و صرافی را به سیستم بانکی مرتبط کند.

تبلیغات صرافی بایننس

مدیران سابق می‌گویند بایننس به اینفلوئنسرها با کانال‌های یوتیوب پول می‌داد تا ویدیوهایی بسازند که به مردم نشان دهد چگونه شروع کنند. یک تیم اطلاع رسانی همچنین با معامله گران روزانه در بازارهای خاورمیانه و آفریقا که گروه‌های کوچکی را در فیس بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی اداره می‌کردند، قرارداد بسته است.

در داخل، شرکت تیم‌ها را در مقابل یکدیگر قرار می‌گرفتند تا برای ارائه بهترین استراتژی با هم رقابت کنند. آقای ژائو می‌گوید: «ما در بایننس رقابت داخلی را تشویق می‌کنیم.»

محبوبیت بایننس در امریکا

Binance.com در ایالات متحده نیز محبوب شد، کار در آن کشور دشوار است. SEC در آوریل 2019 سندی را منتشر کرد که در آن آزمایش‌هایی برای تعیین اینکه کدام دارایی‌های دیجیتال ممکن است به عنوان اوراق بهادار مشمول مقررات آن در نظر گرفته شوند را تشریح کرد. آقای ژائو کاربران آمریکایی را به Binance.US هدایت کرد، که تعداد کمتری از ارزهای دیجیتال و بدون مشتقات در ان معامله میشد.

با وجود تمام مشکلاتی که صرافی بایننس با سیستم قانون گذاری کشورها دارد، همچنان در حال رشد در سرتاسر جهان است. بایننس به طور میانگین در هر ماه 10 درصد است.

آقای ژائو گفته است که دلش می‌خواهد رشد متعادل‌تری را در بایننس ببیند. او همچنین گفت که دوست دارد رشد بقیه صرافی‌ها را هم ببیند تا همگی با هم بتوانند یک سیستم یکپارچه و متعادل را راه‌اندازی کنند.

دیدگاهی ثبت نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.