ساخت ولت

خرید و فروش بیت‌کوین و دیگر رمزارزها مانند اتریوم و تتر توسط شرکت‌های صرافی انجام می‌شود اما هر کسی که در این بازار فعالیت می‌کند، مسئول مدیریت اموال دیجیتالی خود است و باید روش‌های ساخت ولت برای هر رمزارزی که در ان قصد فعالیت دارد را یاد بگیرد.

درادامه روش ساخت ولت سه رمزارز پرطرفدار را به طور کامل آموزش خواهیم داد.

ساخت ولت بیت‌کوین

ولت بیت‌کوین چیست؟

ولت بیت کوین شباهت زیادی به یک اکانت اینترنتی دارد. با استفاده از ولت می‌توانید بیت کوین بفرستید، دریافت کنید و مدیریت کنید. شما خرید فروش را در صرافی‌های رمزارز انجام می دهید و اطلاعات بیت‌کوین برای شما در ولت نمایش داده می‌شود.

کدام ولت بیت‌کوین را باید انتخاب کنیم؟

کافی است در اپ استور موبایل خود عبارت ولت بیت‌کوین را سرچ کنید. هزاران هزار نتیجه برای شما بالا می‌آید. انتخاب ولت بسته به چند فاکتور مهم دارد. در بازار رمزارزها تازه کار هستید یا تجربه دارید؟ می خواهید تعداد کمی بیت‌کوین بخرید یا سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام دهید؟

ساخت ولت بیت کوین ساده است. به طور کلی سه نوع ولت بیت کوین داریم:

 • ولت‌های موبایلی
 • ولت‌های نرم‌افزاری
 • ولت‌های سخت‌افزاری

ولت های موبایلی و نرم افزاری معمولا رایگان هستند. هر نوع را شرکت‌های مختلفی تولید می کنند و کاربرد هر کدام متفاوت است.

در ادامه مزایا و معایب هر کدام را بررسی کوتاهی می کنیم.

ولت موبایلی
✓ ولت را با خود به هرجایی که می‌خواهید می‌برید
✓ رایگان
X نسبت به ولت سخت افزاری امنیت کمتری دارد
ولت نرم‌افزاری
✓ مدیریت سکه‌های خود با استفاده از کامپیوتر
✓ رایگان
X نسبت به ولت سخت افزاری امنیت کمتری دارد
ولت سخت‌افزاری
✓ امن‌ترین روش نگهداری رمزارز
ساخت ولت coinomi

مراحل ساخت ولت

انتخاب ولت مناسب به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مثلا، نوع خرید و فروش و نع استفاده ای که می خاوهید از بیت کوین داشته باشید. اگر تازه کار هستید، یک ولت انلاین می‌تواند کار شما را راه بیندازد. می‌تاونید برای این که با یک ولت کارهای مختلفی انجام دهید، از ولت‌هایی استفاده کنید که چند رمزارز را پشتیبانی می‌کنند. Coinomi‌ یک ولت رمز ارز است که از رمزارزهای مختلف پشتیبانی می‌کند.

مراحل نصب ولت‌ها معمولا شبیه به هم است. در ادامه نحوه نصب ولتی به نام Coinomi‌ را توضیح خواهیم داد.

 1. ابتدا اپ استور یا گوگل پلی را باز کنید.
 2. Coinomi را جستجو کرده و ان را نصب کنید.
 3. بعد از باز کردن اپلیکیشن، یک عبارت 24 کلمه‌ای به عنوان عبارت بازگردانی یا پشتیبان‌گیری مشخص کنید. این عبارت را حتما جایی برای خودنگه دارید.
 4. رمز قوی برای ولت خود انتخاب کنید.
 5. بیت‌کوین‌های خود را به ولت اضافه کنید.
 6. با استفاده از آدرس دریافت‌کننده، می‌توانید بیت کوین دریافت کنید.

آدرس دریافت‌کننده بیت‌کوین چیست؟

آدرس دریافت‌کننده چیزی شبیه به شماره حساب شما است. هر ولت بیت کوین یک آدرس دریافت‌کننده منحصر بفرد دارد. این آدرس را می‌تاونید با دیگران به اشتراک بگذارید تا بتوانند بیت کوین برای شما ارسال کنند.

آدرس دریافت‌کننده ترکیبی از حروف و اعداد انگلیسی است و همیشه با 1 یا 3 شروع می‌شود. مثال:

3FZbgi29cpjq2GjdwV8eyHuJJnkLtktZc5

سوالی که زیاد پرسیده می‌شود این است که چگونه یک آدرس دریافت کننده دریافت کنیم. هر بار که یک ولت ایجاد می کنید، این آدرس به صورت اتوماتیک برای شما ایجاد می‌شود. کافی است این ادرس را به اشتراک بگذارید.

ادرس جدید نه تنها در اولین بار نصب ایجاد می‌شود، بلکه بعد از هر تراکنش، آدرس جدید ایجاد می‌شود. این کار باعث افزایش امنیت در تراکنش‌ها می‌شود.

یادتان باشد که می‌توانید از آدرس‌های قدیمی خود برای انجام تراکنش‌ها استفاده کنید. تراکنش با هر آدرسی انجام شود، در نهایت بیت‌کوین‌ها به همان ولت خودتان ارسال می‌شوند.

این نکته را هم فراموش نکنید که برای جلوگیری از اشتباه، بهتر است آدرس را به طور مستقیم از ولت کپی کنید. هر بار که تراکنشی انجام می‌دهید، اگر آدرس را اشتباه وارد کنید، نمی‌توانید تراکنش را برعکس کنید و بیت‌کوین خود را از دست می‌دهید.

چگونه بیت کوین را دریافت یا ارسال کنیم؟

هنگام خرید و فروش بیت‌کوین، برای دریافت بیت کوین حتما حتما آدرس دریافت‌کننده خود را کپی و الصاق کنید. همانطور که گفته شد، آدرس دریافت‌کننده مانند شماره حساب شما عمل می کند. حالا، سوال این است کجا این آدرس را پیدا کنیم؟

آدرس دریافت‌کننده

در مرحله اول باید وارد ولت خود بشوید. آدرس دریافت کننده را می‌توانید بعد از زدن بر دکمه Receive ببینید.

دریافت کردن

برای دریافت بیت‌کوین، کافیاست آدرس دریافت‌کننده خود را به شخص، صرافی یا سازمان مورد نظر بدهید.

ارسال کردن

ارسال بیت‌کوین هم به اندازه دریافت آن ساده است. کافی است روی دکمه Send‌ زده و آدرس دریافت‌کننده را در کادر مورد نظر، الصاق کنید. بعد از این مرحله، مقدار بیت‌کوین ارسالی را مشخص کنید و تایید را بزنید.

ایجاد نسخه پشتیبان

وقتی مراحل ساخت ولت را تمام می کنید، باید از آن نسخه پشتیبان هم تهیه کنید. با این کار همواره به ولت خود دسترسی خواهید داشت.

بسیاری از ولت‌ها یک عبارت رندوم با 12 تا 24 کلمه را ایجاد می کنند. این عبارت را کلید بازگردانی یا به انگلیسی seed phrase‌یا recovery seed می‌نامند. این کد به عنوان نسخه پشتیبان‌گیری عمل می کند. این عبارت را جایی امن یادداشت کنید چون خیلی مهم است و فقط یک بار به شما نمایش داده می‌شود.

اگر اطلاعات ورود به ولت خود را فراموش کنید، می توانید از این عبارت استفاده کنید.

ساخت ولت اتریوم

ساخت ولت اتریوم

همه ولت‌های اتریوم از معاملات مبتنی بر پروتکل ERC20 پشتیبانی نمی‌کنند. برا انجام تراکنش ها بر اساس این پروتکل، ولت‌ها باید با این پروتکل سازگاری داشته باشند.

بسیاری متوجه شده‌اند بهترین روش ورود به بازار رمرارزها، خرید و فروش توکن است. یکی از موانعی که درا ین مسیر وجود دارد، این است که اکثر معامله گرها از روش معامله توکن اطلاعی ندارند. در نگاه اول، سرمایه‌گذاری بر روژه دلخواه از طریق فروش توکن‌ها، پیچیده بنظر می‌رسد ولی وقتی کار را یاد بگیرید، متوجه می‌شوید که خیلی هم ساده است.

در این بخش روش ساخت ولت اتریوم سازگار با ETC20 را توضیح خواهیم داد. برای ورود به بازار معاملات توکن، نیاز به این ولت خواهید داشت.

چرا به ساخت ولت اتریوم سازگار با ETC20 نیاز دارید؟

تعداد بالایی از توکن‌ها روی بلاک‌چین اتریوم ساخته می‌شوند. برای این که بتوانید ی اتریومدر معاملات توکن‌ها شرکت کنید، نیاز به ساخت ولت اتریوم همگام با ETC20 دارید. برای این که به طور کامل بر دارایی‌هایخ ود کنترل داشته باشید، باید کلید بازگردانی ولت خود را جایی امن نگه داشته باشید. پیشنهاد می‌شود از شرکت‌های شخص ثالث مانند صرافی‌ها و سرکت هایی که دارایی ها را مدیریت می‌کنند استفاده نکنید. اگر خودتان بتوانید ولت‌ را مدیریت کنید، بهتر است.

برای این که انتخاب راحت‌تر شود، در ادامه چند ولت اتریوم سازگار با ETC20‌را معرفی خواهیم کرد.

ولت‌های سازگار

ولت‌هایز یر با پروتکل ETC20 سازگاری دارند.

 • MyEtherWallet: آنلاین و روی مرورگر
 • MetaMask: افزونه مرورگرهای کروم و فایرفاکس
 • Parity: نرم‌افزار کامپیوتری
 • Jaxx: موبایل های آیفون و اندرویدی

ولت‌های ناسازگار

تا به امروز، لیست ولت‌های زیر به عنوان ولت‌هایی که با معاملات توکن سازگار نیستند، شناخته شده‌اند.

 • هر صرافی اتریوم
 • Coinbase
 • Exodus
 • Bitrexx
 • Poloniex
 • Kraken
 • Bitfinex
 • Cex.io
 • Bitstamp

در ادامه روش ساخت ولت اتریوم را با استفاده از MyEtherWallet را به شما آموزش خواهیم داد.

ساخت ولت myetherwallet

چگونه یک ولت در MyEtherWallet باز کنیم؟

MyEtherWallet یکی از قابل اعتمادترین ولت‌های اتریوم است به همین دلیل، کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند. این والت به صورت انلاین است اما خدمات افلاین و سخت افزاری هم دارد. همین ویژگی، باعث استفاده گسترده از ان شده است.

 1. به سایت MyEtherWallet بروید. موارد امنیتی و روش‌های ساخت والت به شما گفته می‌شود.
 2. رمز خود را انتخاب کنید. با استفاده از حروف، عدد و نمادها یک رمز قوی ایجاد کنید. سپس روی عبارت Creat New Wallet کلیک کنید.
 3. اطلاعات رمز خود را دانلود و ذخیره کنید. در دنیای رمزارزها و در مراحل ساخت ولت، تا جایی که می‌تاونید سعی کنید از گزینه‌های امنیتی استفاده کنید. رمز خود را درم حل امنی ذخیره کنید و بر دکمه continue بزنید.
 4. نوشتن رمزهای بازگردانی در محلی امن. شاید برای شما مانند یک عبارت بلند از کلمات یا حروف رندوم بنظر برسد اما از اهمیت بسزایی برخورددار است. برای این که اطمینان حاصل کنید این رمز گم نمی‌شود، یک نسخه از ان را چاپ کرده و در محل امنی نگهداری کنید.
  یادتان باشد که نمی‌توانید این رمز و یا رمز اصلی ولت خود را بازیابی کنید. پس حتما گزینه‌های امنیتی را اجرا کنید.
 5. از رمز خود برای باز کردن ولت استفاده کنید. راه‌های زیادی برای باز کردن ولت هست اما برای راحتی می‌توانیم همیشه از فایل‌های رمز که در مرحله سوم ساخت ولت ذخیره کردیم، استفاده کنیم. رمز را کپی و الصاق کنید یا فایل را آپلود کنید.
 6. تبریک می‌گوییم! شما اولین ولت اتریوم خود را ساخته‌اید. برای این که به ولت خود دسترسی داشت هباشید، می‌توانید به سایت www.myetherwallet.com‌ مراجعه کرده و بر دکمه View Wallet Info در بالای سمت راست صفحه بزنید.

الان وقت آن است که اتریوم‌های خود را در ولت و با استفاده از آدرس‌های دریافت‌کننده عمومی خود، قرار دهید.

ساخت ولت تتر

ساخت ولت تتر

رمزارزها در حال گسترش در جهان هستند و پلتفرم‌های پرداختی مانند PayPal از آن پشتیبانی می کنند.

هدف شما از ساخت ولتر تتر چیست؟ می‌خواهید بدون این که در صف بایستید به دیگران پول انتقال دهید؟ یا این که می‌خواهید سرمایه خود را در محلی امن ذخیره کنید؟

همه این نیاز ها با ولت Trustee حل می‌شوند. این ولت به صورت اپلیکیشن و نرم افزار تولید و عرضه شده است. در این اپلیکیشن می‌توانید دارایی‌های تتر خود را مدیریت کرده و تراکنش های مختلفی را انجام دهید.

راهنمایی سریع برای ساخت ولت تتر

استفاده از اپلیکیشن Trustee بسیار ساده است و می‌توانید ان را از طریق اپ استور یا گوگل پلی استور دریافت کنید. بعد ازد انلود اپلیکیشن، مراحل زیر را انجام دهید.

 1. آدرس Trustee خود را بسازید.
 2. Sedd Phrase را تعیین کنید.
 3. برای تراکنش‌های آینده یک تراکنش باز کنید باز کنید.
 4. نوع رمزارز و میزان رمز ارزی که می خواهید بخرید را وارد کنید.
 5. یک شماره حساب و یا روشی برای پرداخت تعیین کنید.
 6. یک بار دیگر اطلاعات وارد شده را چک کنید.
 7. تراکنش را تایید کنید.

به محض اینکه مراحلا بالا را انجام دهید، ولت تتر شما ایجاد می‌شود و اماده استفاده درم عاملات مختلف است.

امنیت در ساخت تتر

نکات امنیتی هنگام ساخت ولت

همانطور که از کیف پول های فیزیکی خود مراقبت می‌کنید، باید از ولت‌ها یا کیف پول‌های دیجیتالی خود نیز مراقبت کنید. اگر ولت به اندازه کافی امنیت نداشته باشد، هکرها می توانند اطلاعات ان را هک کرده و رمزارزهای شما را بدزدند. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای افزایش امنیت ولت رمزارز وجود دارد.

هیچ وقت اطلاعات پشتیبان گیری خود را به صورت دیجیتال ذخیره نکنید

اطلاعات زیر را روی یک کاغذ بنویسید:

 • اسمی که با آن Login کردید
 • رمز
 • رمز یا عبرات بازگردانی (recovery seed)

این تکه کاغذ را در جای امنی نگهداری کنید و به هیچ وجه از آن عکس نگیرید. گوشی‌های موبایل به طور مرتب به اینترنت وصل هستند و این کار را برای هکر ها راحت‌تر می‌کند.

اگر امکانش وجود دارد، از تایید دو مرحله ای استفاده کنید

شاید فکر کنید استفاده از این روش پیچیده است ولی می‌تواند از هک شدن جلوگیری کند. در این روش، علاوه بر رمز، باید کد دیگری که برای مثلا گوشی موبایل یا ایملتان ارسال شده است را وارد کنید تا به امکانات ولت ود دسترسی داشته باشد. دو روش معمول دریافت کد تایید دوم، پیامک و تاییدیه گوگل (Google aunthenticator) است. برای امنیت حداکثری، بهتر است هر دو مورد را فعال کنید.

پیامک

وقتی تایید دو مرحله ای با استفاده از پیامک را فعال می کنید، هر بار که وارد ولت خود می‌شوید، کد منحصربفردی برای شما ارسال می‌شود. برای فعال کردن این مورد، باید شماره موبایل خود را در بخش امنیت وارد کنید.

تاییدیه گوگل (Google aunthenticator)

این اپلیکیشن را می توانید در اپ استور گوشی های ایفون و گوگل پلی استور بیابید. برای وصل کردن تاییدیه وگل به ولت خود، باید یک QR کد را در ولت خود اسکن کنید. کد مورد نظر را می‌توان در بخش امنیت پیدا کنید. برای دسترسی همیشگی در صورت گم شدن گوشی، QR کد را روی یک کاغذ چاپ کرده و در محل امنی نگهداری کنید.

وقتی تاییدیه گوگل به ولت وصل می‌شود، هر 60 ثانیه یک بار یک کد 6 رقمی/ حرفی تولید می‌کند که می‌توانید از این کدها برای تایید مرحله دوم هنگام ورود به ولت، اتسفاده کنید.

دیدگاهی ثبت نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.