نکات مهم برنامه نویسی

برنامه روزانه برنامه نویسان موفق چگونه باید باشد؟ مدل برنامه ریزی روزانه مناسب برنامه نویس ها

برنامه ریزی روزانه برای کسانی که کار ساخت نرم افزار و برنامه نویسی انجام می‌دهند یک نقطه قوت حساب می‌شود چون که کار برنامه نویسی یک روند بسیار فرسایشی همچنین خسته کننده هست. بنابراین اگر ما برای روز و چه بهتر که برای هفته برنامه‌ای نداشته باشیم خیلی راحت مقلوب گذر زمان خواهیم شد.

اگر برنامه نویس ها بخواهند برای روزشون یک چک لیست و یا برنامه ریزی روزانه داشته باشند بهترین کار این هست که از حداقل و یا چه بهتر که از اول هر ماه برای اهدافی که تعیین کردند برنامه ریزی کنند.

شاید این جملاتی که خواندید برایتان آشنا باشد و شما را از برنامه‌ریزی و حتی مدیریت زمان هم زده کرده باشد. پس بگذارید بهتون یک توصیه مهم کنم “مهم‌ترین مانعی که باعث میشه ما نتونیم به صورت درست از برنامه ریزی استفاده کنیم این است که تخمین اشتباهی رو همیشه می‌زنیم” همونطور هم که بارها گفتم تخمین‌های ما احساسی هستند و خیلی بسته به حس و حال اون لحظه دارند که ما داریم برنامه ریزی می‌کنیم نه زمانی که داریم اجرا می‌کنیم.

راه حل برای ایجاد یک برنامه ریزی روزانه مناسب برای کدنویس ها چی هست؟

ضرب المثل معروفی است که می‌گوید یک فیل را چطور می‌شود خورد؟ جوابش این هست که باید فیل رو لقمه لقمه کنیم تا بتوانیم بخوریم و هیچ وقت یک فیل درسته را نمی‌شود خورد.

ما هدفی که تعیین کردیم این است که تا ماه آینده قسمت اول پروژه را تمام کنیم این قدم اول بود که برای یک ماه یک هدف کوچک‌تری مشخص کردیم آن هم اینکه یک قسمت پروژه تمام شود. حالا از آخر یعنی از زمانی که پروژه تمام شده زمان را برمی گردانیم تا امروز .

بذارید یک مقدار واضحتر توضیح بدم یعنی من قسمت اول پروژه را از دهم تا سی‌ام ماه باید تموم کنم، خوب من میام می‌بینم اگر قرار باشد سی‌ام پروژه قسمت اولش تموم شده باشه پس بیستم ماه باید تا کجا را انجام داده باشم؟ همینطور تا پانزدهم ماه؟ و همینطور روز اول از کجا باید شروع کنم؟ و طبق این پیش بینی یک برنامه ریزی بهتری می‌کنم.

بعد از این مراحلی که باید طی این روزها جلو رود ، آن‌ها را لیست می‌کنم و بنا بر سختی و راحتی برای هر روز یک وظیفه تعیین می‌کنم، و وظیفه یعنی اینکه روز کاری من وقتی تمام خواهد شد که این قسمت که به عنوان وظیفه تعیین شده به پایان برسد.

شاید راحت‌ترین روش مدیریت زمان و برنامه ریزی برای کسانی که کار توسعه نرم‌افزار انجام می‌دهند همین روش باشد. امیدوارم که بتوانید از این سیستم ساده به خوبی استفاده کنید. همچنین شما هم اگر تجربه‌ای در همین زمینه دارید چه موفق و چه نا موفق در بخش نظرات بنویسید تا با همدیگر به بررسی آنها بپردازیم.

دقت کنید این یک مشکل عمومی هست و اگر شما در خودتون برای اجرای این مراحل ضعفی دارید خودتان را سرزنش نکنید چون یک مورد عمومی هست و خیلی افراد دیگر مثل شما با این مشکلات مواجه هستند. همانطور که ما یک روشی رو ایجاد کردیم که برنامه نویسان می‌توانند در یک روز کارهایی که دیگر برنامه نویسان در ۳۰ روز هم انجام نمی‌دهند را به پایان برسانند. پیشنهاد می‌کنم حتماً یک نگاه دقیقی به این مقاله داشته باشید

مطالب مشابه

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست