تجربه های برنامه نویسینکات مهم برنامه نویسی

آیا انتخاب برنامه نویسی به عنوان شغل مناسب است ؟

داستان برنامه نویس خبرنگار

بخش اول: اشاره از روی سن

سال ۱۳۹۲ بود که در برنامه نویسی نفر اول شدم و روی سن که وایساده بودم همین طور که افراد دیگه هم بودم و مقامات حضور داشتند مثل شهردار وقت تهران آقای قالیباف، یک خانمی از دوره به من اشاره می‌کرد. وقتی که اجازه دادند که از سن بریم پایین اومد نزدیک و متوجه شدم که لکنت زبان هم دارد و از من خواست که به پسرش برنامه نویسی یاد بدم.

بخش دوم: ماشین می‌رفت توی واحد مسکونی

وقتی رفتم برای ارزیابی این پسر، از دیدن خونشون خیلی تعجب کردم چون تا آن زمان همچین امکاناتی ندیده بودم. چه امکاناتی؟ مثلاً یکی از عجیب‌ترین چیزهایی که دیدم این بود که ماشین وقتی میومد تو پارکینگ می‌رفت تو جایگاه هر طبقه و بعد این جایگاه یک آسانسور بود که پشت در واحد شخص می‌ایستاد و صاحب خونه می تونست از ماشین پیاده شه و در واحد رو باز کنه و بیاد داخل که بسیار برای من عجیب بود.

آیا برنامه نویسی درآمد دارد؟

بررسی اینکه برنامه نویس شدن کار درستی است یا نه

زمان دقیق حرفه‌ای شدن در برنامه نویسی

وقتی با خود من پسر شروع کردم به صحبت برای ارزیابی متوجه شدم که قبل از من والدینش با بیش از ۵ مربی دیگر هم هم قرار ملاقات گذاشتند و من سومین نفر بودم. بعد از ارزیابی مادرش خیلی اصرار داشت که زمان دقیق برنامه نویس شدن پسرش رو بفهمد. تعداد جلسه را به صورت حدودی وقتی گفتم، گفت که خوب ما هم برای پرداخت شهریه یک شرایطی داریم و اون موقع بود که متوجه شدم چرا اینقدر برای زمان دقیق جلسه داشتند. این خانواده تصمیم به مهاجرت داشتند و می‌خواستند که از طریق ویزای کاری برنامه نویسی برای پسرشون این یک اقداماتی بکنند. برای اینکه بیشتر در این رابطه بدونید پیشنهاد می‌کنم این مقاله اش رو بخونید.

بعد از ارزیابی وقتی من رفتم سه روز بعد باهام تماس گرفتند که بیا برای شروع تدریس. وقتی خواستم جلسه دوم رو شروع کنم متوجه شدم که این پسر اصلاً به برنامه نویسی علاقه نداره و علاقه اصلیش تحلیل‌فیلم است. خواستم جلسه بعد یکی از فیلم‌هایی که مورد علاقه خودم بود رو و اون هم ندیده بود رو تحلیل کنه و بنویسه و به صورت یک فایل ورد به عنوان تمرین به من بده.

در جلسه سوم دیدم واقعاً فوق العاده بود. یک فایل ورد تمیز مطالب رو خودش تایپ کرده بود و از منابع انگلیسی هم کمک گرفته بود. عکس‌های با کیفیت جمع کرده بود و ۱۳ صفحهٔ خیلی شیک و تمیز به صورت pdf به من تحویل داد. وقتی دیدم این پیشنهاد رو دادم که کلاً بی خیال برنامه نویسی شو و برو توکار نقد فیلم. البته که این کار را نکرد و من این ۱۰ جلسه رو باهاش تمرین کردم. متاسفانه بخاطر اینکه اصلاً علاقه نداشت و هیچ تمرینی هم بعد از کلاس نمی‌کرد بازدهی خیلی پایینی رو گرفتم و همون رو به خانواده‌اش هم تحویل دادم

مهاجرت موفق برای برنامه نویسی یا هدف دیگه

الان بعد از گذشت ۷ سال از اون ماجرا به صورت اتفاقی یک پیج رو ازش توی فیس بوک دیدم که تبدیل شده بود به یک منتقد وبلاگ نویس موفق با ۱.۸ میلیون دنبال کننده. و حتی اسکرین شات هایی هم توی صفحه‌اش بود که بازیگران مشهور و عوامل تهیه کننده فیلم‌های سینمایی هالیوودی بسیاری ازش اسم برده بودند. این که کجا رفت و چه اتفاقی افتاد رو نمی دونم اما از این موضوع خیلی خوشحال شدم که دنبال علاقش رفت. متاسفانه خیلی افراد زیادی هستند که با وجود این که دقیقاً میدونند چی دوست دارن و از انجام چه کاری لذت می‌برند اما باز هم خودشون رو اسیر هوس‌های زودگذر می‌کنند و درگیر کاری میشن که بهشون تحمیل شده

نتیجه گیری و حرف  آخر

ازتون برادرانه به عنوان یک برادر کوچکتر خواهش می‌کنم به دنبال علاقه هاتون برید. اتفاقاً یک بار به یکی از دوستان صمیمی من همین پیشنهاد رو دادم و گفتم که نمیتونه دنبال علاقش بره! وقتی ازش پرسیدم چرا؟ گفت چون علاقه بسیار شدیدی به خوردن و خوابیدن داره و اگر این کار را بکنه قطعاً پدرش ترورش خواهد کرد.

اینکه در حد شوخی بود اما استعداد خودتون رو نذارید بسوزه. نزارید شما را ساکت کنند. ما توی دوره برنامه نویسی اتمی هر چیزی که یک شخص برای موفقیت در مسیر برنامه نویس شدن رو لازم داره یاد میدیم. و این یاد دادن واقعاً از روی عشق و علاقه هست که من بتونم همکارهای جدیدی برای خودم پیدا کنم همین الان اکثر پروژه‌هایی که می‌گیرم و بهم پیشنهاد میشه بابچه های مجموعه خودمون به صورت تیمی کار را انجام می‌دهیم و خیلی تو این زمینه هم موفق شدیم. دسته همیشه در یک جاهایی اختلاف بوده یک جاهایی ناراحتی پیش اومده یکجاهایی سختی‌ها و از خود گذشتگی‌ها بوده اما همین چیزاست که باعث میشه زیربنای تیم محکم‌تر و محکم‌تر بشه

 

مطالب مشابه

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست