دوج کوین

یکی از بحث‌هایی که این روزها بسیار بر سر زبان‌ها است بحث بازار ارزهای دیجیتال یا رمزارزها مانند دوج کوین و غیره است. ارزهای دیجیتال یا رمزارزها پول‌های دیجیتالی هستند که برای آن‌ها نمونه فیزیکی مانند اسکناس یا سکه وجود ندارد. در واقع این پول‌ها تنها کدهای دیجیتالی هستند که می‌توانند در شبکه اینترنت مورد تبادل قرار بگیرند. ارزهای دیجیتال با هدف مقابله با نظام مالی کنونی رایج در دنیا به وجود آمدند تا به نوعی واسطه‌هایی مانند بانک‌ها را از دور خارج کرده و همچنین سیستم مالی به وجود آورند که دولت‌ها یا سازمان‌ها و نهادهای دولتی بر روی آن نفوذ نداشته باشند.

اولین رمزارز بر بستر شبکه‌ای امن به نام بلاک‌چین به وجود آمد که بیت‌کوین نام داشت. بیت‌کوین ارز دیجیتالی بود که افراد می‌توانستند به صورت مستقیم و بدون نیاز به شخص ثالث مانند بانک‌ها به انتقال آن به یکدیگر بپردازند. همچنین هیچ دولت یا سازمان و نهاد دولتی سلطه و نفوذی بر روی آن نداشتند که همین امر باعث شد رفته رفته محبوبیت آن افزایش پیدا کند. پس از بیت‌کوین ارزهای دیجیتال دیگری ساخته شدند که به این ارزها در اصطلاح آلت‌کوین گفته می‌شود. اتریوم، دوج کوین، تتر، کاردانو و غیره از انواع رمزارزهایی هستند که امروزه در این بازار حضور دارند.

دوج کوین چیست؟

دوج کوین چیست

دوج کوین یکی از محبوب‌ترین و با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتال در جهان محسوب می‌شود. این رمزارز ارزش بازار چند ده میلیارد دلاری دارد که آن را رده‌های بالای این بازار قرار داده است. همین ارزش و محبوبیت باعث شد که چهره‌هایی مانند ایلان ماسک از این ارز حمایت کرده و برای بهبود آن برنامه‌ریزی کنند. یکی از دلایل محبوبیت این رمزارز، رتبه خوب آن در بازار و قیمت پایین برای خرید آن است. همین قیمت پایین بسیاری از افرادی که رویای ثروتمند شدن دارند را به خرید دوج کوین تشویق می‌کند.

یکی از نکاتی که دوج کوین را از سایر رمزارزها متمایز می‌کند، جامعه خوب آن است. در واقع جامعه وسیعی از مردم از تمامی قشرها جزو دوستداران و طرفداران این رمزارز هستند. به همین دلیل طرفداران آن، لقب پول خودمانی یا پول فقرا به این رمزارز داده‌اند. زیرا معتقدند که دوج کوین پول پاکی است که به تمامی مردم تعلق دارد.

DOGE واحد اختصاری است که برای نمایش دوج کوین در بازار رمزارزها استفاده می‌شود. این ارز دیجیتال درست مانند بیت‌کوین یک شبکه‌ای برای انتقال پول است. هر چند تفاوت‌های زیادی بین این دو رمزارز وجود دارد که مهم‌ترین آن تفاوت در هدف اولیه است. شاید باورش سخت باشد اما هدف اولیه ایجاد دوج کوین یک شوخی ساده بود.

هدف ساخت دوج کوین

بعد از اینکه در سال 2013 به یکباره ارزش هر بیت‌کوین به حدود 1000 دلار رسید، نگاه جهان به حوزه رمزارزها جدی‌تر شد. برنامه‌نویسی به نام بیلی مارکوس به کمک جکسون پالمر از کارمندان شرکت ادوبی، تصمیم گرفتند یک ارز دیجیتال جدید ایجاد کنند. مارکوس که نام مستعار شیبتوشی ناکاموتو را انتخاب کرده است قصد داشت یک سیستم آنلاین خودمانی راه‌اندازی کنید. یکی از نشانه‌های شوخی بودن ایجاد این رمزارز نام و ایده لوگوی آن است. نام و ایده این رمزارز از یک نژاد سگ به نام شیبا اینو گرفته شده است.

تصویر این سگ به همراه واژه دوج برای طنزهای اینترنتی یا همان میم (meme) استفاده می‌شد. در واقع کاربران برای نوشتن متن‌های طنز از تصویر این نژاد سگ استفاده می‌کردند. همین امر نشان می‌دهد که دوج کوین از ابتدا با هدفی جدی و خاص ساخته نشده است. به همین دلیل امروزه این ارز دیجیتال در دسته میم‌کوین‌ها (سکه‌های طنزگونه) طبقه‌بندی می‌شود.

دلایل محبوبیت دوج کوین

دلایل محبوبیت دوج کوین

این ارز دیجیتال با تمام مشکلات و چالش‌های فنی که با آن روبرو است از محبوبیت و حامیان بی‌شماری برخوردار است. یکی از نشانه‌های این محبوبیت بازدید میلیونی از وب‌سایت رسمی آن در بازه زمانی یک ماه بعد از معرفی پروژه بود. از دلایل محبوبیت بالای این رمزارز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نام و لوگوی طنزگونه: لوگو و نام بامزه‌ای که برای دوج کوین انتخاب شده است توجه افراد زیادی را جلب می‌کند. در واقع طنزی که در نام و لوگوی آن نهفته است می‌تواند مانند محرکی برای جذب افراد باشد. یکی از دلایلی که طرفداران به آن لقب پول خودمانی داده‌اند همین وجهه طنز و ارتباطی است که با افراد برقرار می‌کند.
  • زمان عرضه مناسب: این رمزارز زمانی عرضه شد که ممنوعیت بیت‌کوین در چین به بحث داغ روز تبدیل شده بود. این ارز دیجیتال در اواخر سال 2013 و زمانی عرضه شد که قیمت بیت‌کوین پس از یک اوج بلند در سراشیبی نزول قرار داشت. مطرح شدن دوج کوین در شبکه ردیت در این زمان باعث شد سرمایه‌گذاران زیادی جذب آن شوند. همین باعث شد که ارزش این رمزارز در یک روز 450 درصد رشد داشته باشد. در حالی که در همان تاریخ بیت‌کوین پس از یک اوج، با افت 50 درصدی ارزش روبرو شده بود.
  • استفاده برای اهداف خیریه: یکی از دلایل افرایش محبوبیت این ارز دیجیتال استفاده از آن برای اهداف خیریه بود. همین امر باعث شد که نام این ارز به رسانه‌های بزرگ باز شده و باعث رشد محبوبیت پول خودمانی شود.
  • استفاده برای پرداخت‌های کوچک
  • حمایت افراد مشهور جهان: یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد محبوبیت دوج‌کوین در سال‌های اخیر، حمایت افراد مشهور جهان از این رمزارز است. کارول باسکین ستاره سریال ببر پادشاه و جین سیمونز خواننده گروه کیس از چهره‌های هنری حامی این رمزارز هستند. مارک کوبان، میلیاردر مشهور، اسنوپ داگ و لیل یاچی، رپرهای مشهور از دیگر حامیان آن به حساب می‌آید. ایلان ماسک بنیانگذار تسلا و ثروتمندترین مرد جهان، بارزترین چهره حامی این ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

نحوه کار دوج کوین

نحوه کار دوج کوین

لاکی‌کوین شبکه‌ای است که برای توسعه دوج کوین استفاده می‌شود و توسعه دهندگان از کدهای این شبکه استفاده می‌کنند. در واقع این ارز دیجیتال یک فورک یا انشعاب از لاکی‌کوین است. لاکی‌کوین به واسطه لایت‌کوین انشعاب یا فورکی از بیت‌کوین محسوب می‌شود. در واقع شبکه‌های بیت‌کوین، لایت‌کوین و دوج‌کوین دارای شباهت‌های ساختاری و عملکردی زیادی هستند.

از آنجایی که این رمزارز از کدهای لایت‌کوین که انشعابی از بیت‌کوین است به وجود آمده، هر سه نحوه کار یکسانی دارند. تفاوت این سه ارز دیجیتال در برخی جنبه‌ها مانند زمان عرضه و بلاک قابل مشاهده است.

بلاک‌چین در دوج‌کوین

برای حفظ تمرکززدایی دوج کوین، مانند بیت‌کوین از فناوری به نام بلاک‌چین استفاده می‌شود. یک دفترچه یادداشت دیجیتال مانند یک فایل متنی ورد را فرض کنید. در این دفترچه شاهد این هستیم که اطلاعات به صورت غیر قابل تغییر توزیع شده است. به دلیل اینکه هر کس نسخه‌ای از این دفترچه را در اختیار دارد، هیچ کس نمی‌تواند صحت اطلاعات ثبت شده در دفترچه را انکار کند.

ماینرها اعضای شبکه دوج کوین هستند که به آن‌ها نود (Node) گفته می‌شود. این اعضا تاریخچه تراکنش‌ها در شبکه را نزد خود نگهداری می‌کنند. هر زمان که فردی بخواهد مقداری از این ارز دیجیتال را به فرد دیگری انتقال دهد، با ارائه درخواست به نودها تراکنش خود را اطلاع می‌دهد. حال نودها دفترچه یادداشت دیجیتالی خود را مورد بررسی قرار می‌دهند. هدف از این کار به دست آوردن موجودی فرستنده است تا اطمینان حاصل شود که انجام تراکنش امکان دارد.

به برگه‌های دفترچه دیجیتالی که در اختیار نودها قرار دارد، در شبکه بلاک‌چین، بلاک (Block) گفته می‌شود. در واقع اطلاعات و داده‌ها درون این بلاک‌ها ذخیره می‌شود. پس از ارسال درخواست تراکنش، در صورتی که مغایر با قوانین شبکه نباشد، معتبر تشخیص داده می‌شود. پس از معتبر شناخته شدن تراکنش، وارد مرحله بعدی می‌شود که تأیید تراکنش است.

نحوه استخراج DOGE

اساس کار دوج‌کوین مانند بیت‌کوین الگورتیم اثبات کار (Proof of Work) است که به آن استخراج یا ماینینگ می‌گویند. به این معنی که این شبکه مانند بیت‌کوین نیاز به ماینرهایی دارد که تراکنش‌ها را تأیید کنند. این ماینرها با قدرت سخت‌افزاری که در اختیار شبکه قرار می‌دهند، از تقلب و دستکاری شبکه جلوگیری می‌کنند. پس از اینکه تراکنش مورد تأیید قبول گرفت، این تراکنش‌ها در محلی به نام مم‌پول (mempool) وارد می‌شوند تا فرایند تأیید تراکنش طی شود.

برای درک بهتر این موضوع، مم‌پول را یک ایستگاه اتوبوس در نظر بگیرید که تراکنش‌های دوج کوین در آن حکم مسافران منتظر را دارند. رانندگان اتوبوس‌ها در واقع همان ماینرها هستند که پس از ورود به ایستگاه تمام ظرفیت اتوبوس خود را پر می‌کنند. در واقع اتوبوس‌ها نقش بلاک‌ها در شبکه را بازی می‌کنند.

تفاوتی که شبکه با دنیای واقعی دارد این است که یک مسافر می‌تواند همزمان در چند اتوبوس باشد. در واقع چند ماینر می‌توانند یک تراکنش را انتخاب کرده و در بلاک خود قرار دهند. مقصدی که مسافران در اتوبوس منتظر رسیدن به آن هستند همان فرایند تأیید تراکنش است. با آغاز ماینینگ یا استخراج رانندگان در یک مسابقه تلاش می‌کنند که بتوانند سریع‌تر از بقیه به مقصد برسند. دلیل این تلاش این است که هر راننده‌ای به عنوان نفر اول به مقصد برسد به پاداش خوبی دست خواهد یافت.

فرایند استخراج چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام استخراج دوج کوین، ابتدا ماینرها تراکنشی را انتخاب کرده و در داخل بلاک خود قرار می‌دهند. در این رقابت آن‌ها باید انرژی و توان پردازشی برای حل معمای ریاضی بلاک صرف کنند. معمای ریاضی نتیجه کنارهم قرار گرفتن تراکنش‌ها و عبور آن‌ها توابع هش، که فرایند رمزنگاری است، به وجود می‌آید. از آنجایی که حل کردن این معماها دشوار است به کامپیوترهای با سخت‌افزار قدرتمند یا دستگاه‌های ماینر نیاز است. در صورتی که پاسخ معمای ریاضی پیدا شود به این معنی است که تراکنش‌های یک بلاک تأیید شده‌اند.

پس از اینکه پاسخ معمای ریاضی پیذا شد، یا به اصطلاح بلاک حل شد، این بلاک در کنار سایر بلا‌ک‌های حل شده قرار می‌گیرد. نحوه قرارگیری بلاک‌ها در کنار یکدیگر بر اساس ترتیب زمانی است. این بلا‌ک‌های حل شده در کنار هم یک زنجیره بهم پیوسته را تشکیل می‌دهند که به آن بلاک‌چین گفته می‌شود.

وابستگی به لایت‌کوین

برای استخراج دوج کوین بر خلاف استخراج بیت‌کوین از الگوریتم رمزنگاری Scrypt استفاده می‌شود. مزیت این الگوریتم نسبت به الگوریتم بیت‌کوین کاهش مصرف برق ماینینگ است. لایت‌کوین اولین رمزارزی است که از این الگوریتم برای استخراج استفاده کرد. به همین دلیل ماینینگ دوج کوین کاملا وابسته به شبکه لایت کوین است.

با توجه به سقوط ارزش این رمزارز در اواسط سال 2014، سودآوری استخراج آن به شدت کاهش پیدا کرد. به همین دلیل نگرانی از حمله 51 درصد به وجود آمد. یعنی ماینری بتواند با در اختیار گرفتن بیش از 50 درصد توان پردازشی شبکه، بلاک‌چین را دستکاری کند. به همین دلیل شبکه دوج کوین برای استخراج از روش استخراج ترکیبی (Merge Mining) استفاده کرد. در حال حاضر DOGE از قدرت پردازشی شبکه لایت کوین برای استخراج استفاده می‌کند. به این معنی که برای استخراج آن، ماینر باید لایت‌کوین استخراج کند. ماینرها با این اقدام می‌توانند علاوه بر استخراج لایت‌کوین واحدهای DOGE نیز به دست آورند.

عرضه نامحدود

از آغاز ساخت و معرفی پروژه دوج کوین، بنیان‌گذاران آن قصد داشتند عرضه محدودی برای آن در نظر بگیرند. عدد 100 میلیارد واحد DOGE میزانی بود که این افراد برای عرضه آن در نظر داشتند. اما با توجه به اینکه در سال 2014 شهرت این رمزارز بیشتر شد توسعه دهندگان تصمیمات دیگری اتخاذ کردند. با هدف حذف خاصیت ضد تورمی و استفاده از DOGE به عنوان روش پرداخت بهتر، آن‌ها تصمیم به عرضه نامحدود آن گرفتند. بر این اساس بر خلاف بیت‌کوین که 21 میلیون واحد از آن برای استخراج عرضه می‌شود، این میزان در DOGE به صورت نامحدود ادامه خواهد داشت.

هر چند محدودیتی برای عرضه سالانه این رمزارز وجود دارد و در طول یک سال واحدهای محدودی عرضه می‌شود. پاداشی که ماینرها به ازای استخراج هر بلاک دوج کوین دریافت می‌کنند 10 هزار واحد بوده و تغییری نخواهد کرد. همین عرضه نامحدود و همچنین قیمت و ارزش پایین این رمزارز باعث شده است که کارمزد دریافتی برای تأیید تراکنش‌ها بسیار پایین باشد.

جمع‌بندی

به جرأت می‌توان دوج کوین را محبوب‌ترین رمزارز یا ارز دیجیتال دانست. این ارز دیجیتال که در ابتدا با هدف شوخی ساده طراحی و عرضه شد به سرعت توانست محبوبیت زیادی در جامعه پیدا کند. این محبوبیت به حدی رسیده است که طرفداران به آن لقب پول خودمانی یا پول فقرا داده‌اند. قیمت ارزان این ارز دیجیتال و امکان استفاده از آن برای پرداخت‌های کوچک از مهم‌ترین دلایل محبوبیت آن به شمار می‌آید. همچنین حمایت افرادی سرشناسی مانند ایلان ماسک از این ارز باعث شده است که افراد زیادی بر روی آن سرمایه‌گذاری کنند. افرادی که می‌خواهند در دنیای رمزارزها سرمایه کوچکی داشته باشند، دوج کوین بهترین گزینه برای آن‌ها خواهد بود.

دیدگاهی ثبت نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.