انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال این روزها در تمامی محافل و جمع‌ها به یکی از مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین مباحث تبدیل شده است. بسیاری از افراد سرمایه‌های خود را در این ارزها سرمایه‌گذاری کرده و امیدوارند سودهای هنگفتی به دست بیاورند. ارز دیجیتال چیست؟ انواع ارز دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ درادامه به طور مفصل به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال به هر ارز، پول یا دارایی گفته می‌شود که عمدتا در سیستم‌های رایانه‌ای، به‌ویژه از طریق اینترنت ذخیره یا مبادله می‌شود. انواع ارز دیجیتال شامل ارز مجازی و ارز دیجیتال بانک مرکزی است. ارز دیجیتال ممکن است بر روی یک پایگاه داده توزیع شده در اینترنت، یک پایگاه داده کامپیوتری الکترونیکی متمرکز متعلق به یک شرکت یا بانک قرار بگیرد. همچنین ممکن است در فایل‌های دیجیتال یا حتی روی یک کارت ذخیره شود.

 مهم‌ترین مسئله درمورد ارزهای دیجیتال این نکته است که این ارزها توسط هیچ نهاد و یا سازمانی کنترل نمی‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که این نوع پول یک نوع ارز غیر متمرکز است که باعث می‌شود امکان دسترسی به آن برای افراد بیشتری فراهم باشد. انواع ارز دیجیتال به شکل‌ها و روش‌های مختلف این خاصیت غیر متمرکز بودن را حفظ می‌کنند.

اولین ارز دیجیتالی که به بازار معرفی شد و تا مدت‌ها، همگان ارز دیجیتال را با نام آن می‌شناختند بیت کوین بود. بیت کویت در سال 2008 معرفی شد. این ارز دیجیتال تا مدت‌ها ناشناخته بود تا اینکه به ناگهان افزایش قیمت چشم‌گیری را در سال 2018 تجربه کرد که همین موضوع باعث شد بسیاری از افراد به ارزهای دیجیتال روی خوش نشان بدهند و بازار این ارزها بیش از پیش داغ شود.

انواع ارز دیجیتال/ ارز دیجیتال چیست؟
انواع ارز دیجیتال/ ارز دیجیتال چیست؟

انواع ارز دیجیتال و تفاوت آنها با ارزهای رایج

مهم‌ترین ویژگی ارزهای دیجیتال غیر قابل برگشت بودن آنهاست. یعنی اگر شما یک تراکنش مالی انجام دهید به هیچ وجه امکان برگشت این عملیات وجود نخواهد داشت. در پول‌های رایج اگر شما به اشتباه مبلغی را به حساب افرادی واریز کنید امکان برگشت آن از طریق بانک وجود دارد. در مورد ارزهای دیجیتال اگر این اتفاق رخ دهد به هیچ وجه نمی‌توان آن مبغ را به حساب واریز کننده عودت داد.

ویژگی بعدی این ارزها و تفاوت آنها با پول، در این نکته است که تمام انواع ارز دیجیتال ناشناس هستند. در این ارزها کیف پول که در واقع همان نقش شماره حساب را بازی می‌کند از دید تمامی افراد پنهان می‌ماند.

سومین تفاوت ارزهای دیجیتال با ارزهای مرسوم، جهانی بودن این ارزهاست. برای ارسال پول از کشوری به کشور دیگر بدون شک شما باید مراحل بانکی و ادارای متفاوتی را تجربه کنید اما در مورد ارزهای دیجیتال این‌گونه نیست و شما در عرض چند ثانیه می‌توانید به تمامی نقاط جهان ارز دیجیتال ارسال کنید.

تقسیم‌بندی انواع ارز دیجیتال

به طور کلی می‌توان ارزهای دیجیتال را به دو دسته کلی تقسیم کرد: آلت کوین‌ها ( Altcoin) و توکن‌ها (Tokencoin). آلت کوین‌ها خودشان به دو شاخه تقسیم می‌شوند. یک شاخه ارزهای دیجیتالی که از منبع بیت کوین استفاده می‌کنند و شاخه دیگر ارزهای دیجیتالی که منبع‌های بومی دارند. توکن‌ها اما نوع دیگری از ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند. توکن‌ها در واقع بر پایه پلتفرمی متفاوت مثل اتریوم، ویوز و ایاس ساخته می‌شوند. توکن‌ها بلاک چین جداگانه‌ای ندارند و برای اجرایی کردن تراکنش‌ها از قدرت بلاک چین اصلی استفاده می‌کنند.

توکن‌ها در قبال تامین سرمایه اولیه، به سرمایه‌گذاران تعلق می‌گیرد. توکن یک نوع ارز دیجیتال به معنای رایج آن نیست و نمی‌توان توکن را به طورکامل یک ارزدیجیتال کامل دانست. توکن‌ها را نیز می توان در دو شاخه‌ی توکن‌های اوراق بهادار و توکن‌های کاربردی تقسیم کرد. در ادامه به انواع ارزهای دیجیتال در غالب کارکرد و روش استخراج و همچنین مزیت‌ها و معایب آنها خواهیم پرداخت.

1- پول‌های دیجیتال

این نوع از ارزهای دیجیتال به مانند پول واقعی عمل می‌کنند یعنی می‌توانند ذخیره شوند،  انتقال یابند، سرمایه‌گذاری شوند و همچنین قابلیت خرید و فروش دارند. مزیت این نوع پول ها نسبت به پول های واقعی عدم نیاز به جا به جایی است. به دلیل نداشتن ماهیت فیزیکی، راحتی در انجام معاملات به دلیل حذف واسطه، دور بودن از تورم، عدم کاهش ارزش و امنیت بسیار بالا است. ارز های دیجیتال  توسط ماینر‌ها با استفاده از انواع روش‌های استخراج، تولید می‌شوند.

 از انواع ارزهای دیجیتالی که در این شاخه قرار می‌گیرند می‌توان به بیت کوین اشاره کرد. بیت کوین مهم‌ترین و مشهورترین ارز دیجیتال نیز محسوب می‌شود. از دیگر پول‌های دیجیتال می‌توان به لایت کوین، ورت کوین، دوژ کوین و نانو اشاره کرد. تمامی این  ارزها بر اساس رمز پایه بوده و از امنیت بسیار بالایی در مقابل هک شدن برخوردار هستند، غالباً از شبکه انتقال همتا به همتا P2P و یا شبکه بلاک چین استفاده می‌کنند و همین مسئله سبب می‌شود که هویت افراد در این تراکنش‌ها ناشناس باقی بماند. این نوع از ارزهای دیجیتال دارای شاخه‌بندی هستند: 

ارز های دیجیتال ثابت (StableCoin)

این ارزها دارای پشتوانه واقعی هستند. یعنی طلا ، ارزهای فیزیکی یا هر دارایی مالی که بتوان روی آن قیمت گذاری انجام داد از این ارزها پشتیبانی می‌کنند. مهم‌ترین ویژگی‌ این ارزها در این نکته است که بخاطر دور بودن از نوسانات قیمت هم نسبت به پول امنیت بیشتری دارند. این مسئله ریسک سرمایه گذاری بر روی آنها را به پایین‌تر حد رسانده است.

ارز های دیجیتال امن (Privacy)

مهم‌ترین ویژگی این نوع ارز دیجیتال، ناشناس بودن هویت دو طرف معامله است. یعنی در هنگام معامله هویت افراد کاملاً نامشخص بوده و هیچ راهی برای پیگیری و شناسایی کسانی که معاملات را انجام داده اند وجود ندارد. مزیت مهم ارزهای دیجیتال در این نکته است که مشمول مالیات نمی شوند. این نکته خصوصا در مورد معاملاتی که حجم بالایی دارند بسیار سودمند است. همین نکته باعث شده بسیاری از تاجرین و سرمایه‌دارها این نوع ارزها را برای انتقال دارایی‌ها و یا داد و ستد انتخاب کنند. از معروف‌‌ترین ارزهای دیجیتال امن باید به مون‌رو، زی‌کش، نوکوین و فور اشاره کرد.

انواع ارز دیجیتال/ بیت کوین یا دوج کوین کدام با ارز‌ش‌تر است
انواع ارز دیجیتال/ بیت کوین یا دوج کوین کدام با ارز‌ش‌تر است

2- ارزهای دیجیتال پلتفرمی

این نوع از ارزهای دیجیتال در بین تمامی انواع ارزهای دیجیتال به ارزهایی که کمترین پشتوانه را دارند شناخته می‌شوند. البته این به معنای بد بودن آنها نیست، بلکه در واقع نشان از این می‌دهد که این ارزها به طور کامل به صورت نرم‌افزاری هستند. در این ارزها یک نوع قرارداد هوشمند وجود دارد که از طریق آنها نرم افزارهای پایه‌ای طراحی شده برای ارزهای دیجیتال قادر به انجام عملیات مختلف می‌شوند. از مزیت‌های ارزهای دیجیتال پلتفرمی باید به حذف واسطه از معاملات، کاهش هزینه انجام معاملات، امنیت بسیار بالای معاملات بخاطر استفاده از کدهای بسیار پیچیده و رمزگذاری شده و همچنین فراهم کردن امکان ایجاد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز مانند ICO به وسیله این پلتفرم‌ها اشاره کرد. اولین و مهم‌ترین پلتفرمی که بر این اساس طراحی شد پلتفرم اترویوم (ETH) بود. در اینجا به بعضی از ویژگی‌های این پلتفرم خواهیم پرداخت.

اترویوم (ETH)

نسل بعدی ارز های دیجیتال، اترویم نام دارد که پس از بیت کوین شروع به فعالیت کرد و با استقبال بالایی مواجه شد . اتریوم یک نوع ارز دیجیتالی بر پایه رمز گذاری است که بر  بستر شبکه بلاک چین عمل می‌کند. این ارز ادیجیتال به مشتریان این اجازه را می‌دهد تا تمامی معاملات را به صورت دیجیتالی و به شکل قراردادهای هوشمند به وسیله‌ شبکه بلاک چین انجام دهند.

بر این اساس اتریوم قبل از اینکه یک ارز دیجیتال باشد یک نرم افزار قابل برنامه ریزی غیر متمرکز است. این نرم‌افزار در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می‌کند. بنابراین امکان انجام قرارداد های هوشمند را به کاربران می‌دهد. این قرارداد‌ها علاوه بر انتقال پول توانایی انتقال سایر دارایی‌های مالی را نیز به صورت غیر متمرکز و بدون نیاز به واسطه در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از دیگر پلتفرم‌های شبیه به اتریوم می‌توان به نئو، کاردانو  و همچنین ای او اس (EOS) اشاره کرد.

3- ارزهای دیجیتال مالی

یکی از گسترده‌ترین و مشهورترین ارز دیجیتال در بین انواع ارز دیجیتال، ارزهای مالی هستند. این ارزها کاملا به صورت دیجیتالی فعالیت می‌کنند و مهم‌ترین هدف  طراحی آنها حذف واسطه‌ها در جهت پایین آوردن هزینه و در نتیجه افزایش سود افراد درگیر در معاملات بوده است. این ارزها دارای گستردگی بسیار فراوانی‌اند. هرکدام از مزیت‌ها و معایب خاص خود برخوردار هستند. به طور کلی 6 نوع ارز دیجیتال مالی وجود دارد که مهم‌ترین بخش این ارزها را تشکیل می‌دهد.

ارزهای دیجیتال صرافی‌ها 

این نوع ارزها از رایج‌ترین اررزهای دیجیتال به حساب می‌آیند که خصوصا در کشور ما نیز بسیار پرطرفدار هستند این ارزها به این صورت عمل می‌کنند که به صورت آنلاین در بستر بلاک چین فعال هستند  و بنابر نیاز و درخواست متقضیان اقدام به خرید و فروش رمز ارزهای مختلف می‌کنند.  خود ارزهای دیجیتال صرافی‌ها به سه بخش: ارزهای دیجیتالی صرافی‌های متمرکز، غیر متمرکز و هم‌کنش‌پذیر تقسیم بندی می‌شوند.

ارزهای دیجیتالی پرداخت

هدف از ایجاد این نوع از ارزهای دیجیتال انجام معاملات به صورت آنلاین و غیرمتمرکز بوده است. در این نوع عملیات با استفاده مستقیم از کیف پول هر شخص تمامی واسطه‌ها حذف شده و معاملات به صورت مستقیم و شخص به شخص انجام می‌شود. همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد هویت افراد کاملا نامشخص باقی می‌ماند. مهم‌ترین پلتفرم‌‌های ارز دیجیتال عبارت هستند از اومیسگو، ریپل، استلار لومنز و ریکوئست نتورک که هرکدام دارای مزیت‌های خاص خود هستند و در پرداخت‌های متفاوتی به کار گرفته می‌شوند.

ارزهای دیجیتال قرض و وام

سوددهی ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته قابل توجه بوده است
سوددهی ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته قابل توجه بوده است

این نوع ارزها امکان اعطا وام را بدون احتیاج به واسطه و به شکل غیر متمرکز فراهم می‌کنند. ریپیو کردیت نتورک از معروف‌ترین پلتفرم‌هایی به حساب می‌آید که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد.

ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری

این نوع ارزها در بستر بلاک‌چین فعال هستند. هدف از طراحی آنها افزایش سرعت و امنیت معاملات است. این پلتفرم‌ها به خاطر سرعت و امنیت مناسب از محبوب‌ترین‌ها به شمار می‌آیند. از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری باید به پالی مث و کریپتو20 اشاره کرد.

ارزهای دیجیتال جذب سرمایه

در بین انواع ارز دیجیتال، این نوع از ارزها به پلتفرم هایی اشاره دارد که جذب سرمایه و پول را با استفاده از شبکه بلاک‌چین به صورت غیر متمرکز ممکن می‌سازند، مهمترین  ارز در بین این نوع ارزها، کیک آی سی او یا همان (KICK) است.

ارزهای دیجیتال بیمه

آخرین پلتفرم در میان انواع ارز دیجیتال، پلتفرم‌های مربوط به ارزهای دیجیتال بیمه است. همانطور که از نام آنها مشخص است این نوع از پلتفرم‌ها امکان انعقاد قراردادهای هوشمند بیمه را به صورت غیر حضوری فراهم می‌کنند. مهم‌ترین ارز دیجیتال فعال در این زمینه  بایت بال (GBYTE) است که درسال‌های اخیر با استقبال خوبی نیز روبرو شده است.

4- ارزهای دیجیتال خدماتی

این نوع ارز ارزهای دیجیتال در واقع یک ارز دیجیتال ترکیبی است، به این معنا که در این مدل از ارزهای دیجیتال  یک هویت دیجیتالی برای مشتری ایجاد و تمام سوابق آنها در دنیای واقعی به این هویت دیجیتالی پیوند داده می‌شود. ترکیب فناوری بلاک چین با دنیای واقعی مزایای زیادی دارد. از جمله این مزایا در ارزهای دیجیتالی مانند دنتا کوین (Dentacoin) که از آن برای مصارف دندان‌پزشکی استفاده می‌شود تا رمزارزهایی که به منظور ذخیره اطلاعات ایجاد شده‌اند، مانند استورج و سیا کوین (Siacoin) قابل مشاهده است. از دیگر ارزهای دیجیتال فعال در این حوزه می‌توان به فایل کوین نیز اشاره داشت.

بیت کوین نماد موفقیت ارزهای دیجیتال
بیت کوین نماد موفقیت ارزهای دیجیتال

سخن پایانی

در دوره‌ای که تب ارزهای دیجیتال بسیار تند و پرسر و صداست. بدون شک مهم‌ترین عامل برای ورود به این بازار شناخت کافی از مفاهیم ابتدایی و آگاهی داشتن به انواع ارز دیجیتال است. اگر شما به صورت پایه‌ای با چیستی و چرایی وجود ارزهای دیجیتال آشنا نشده باشید و از شیوه کارکرد این ارزها بی اطلاع باشید به هیچ‌وجه قادر به سرمایه‌گذاری مناسب و سودآور نخواهید بود. حتی اگر تصمیم دارید از طریق صرافی‌ها در این حوزه سرمایه‌گذاری کنید علاوه بر اینکه باید با افراد و شرکت‌های معتبر مشورت کنید و با آنها وارد این بازار بشوید بهتر است خودتان هم در حد ابتدایی از مفاهیم موجود در ارزهای دیجیتال آگاه باشید. 

در این مقاله تلاش کردیم شما را با تعریف ارزهای دیجیتال آشنا کنیم. توضیح دهیم چگونه این ارزها کار می‌کنند. همچنین انواع و اقسام ارزهای دیجیتال را برای شما شرح دادیم. به این موضوع پرداختیم که هرکدام از آنها دارای چه مزیت‌هایی هستند و بیشتر در چه مواردی استفاده می‌شوند. برخلاف تصور عده‌ای ارزهای دیجیتال یک شکل نیستند و هرکدام در حوزه‌های مختلفی حضور دارند بنابراین با شناخت این حوزه‌ها می‌توانید موقعیت‌های پرسودتر را بهتر و سریع‌تر تشخیص دهید.

دیدگاهی ثبت نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.